środa, 9 czerwca 2010

O poezji dla młodzieży słów kilka

A te kilka słów to bardzo dużo. Bo ciężko pisać o czymś, co praktycznie nie istnieje. Bo poza samymi nastolatkami wierszy dla młodzieży nie pisze chyba nikt. Z poezją dla dorosłych nie ma problemu, z poezją dla dzieci również nie, ale czy ktoś z Was potrafi podać przykład jakiegoś wiersza napisanego dla młodzieży?


Ja o tym temacie myślę już od roku i nie udało mi się nic znaleźć. Co prawda w tym roku na przykład wydano Pałac tęczą malowany: tematyczny wybór wierszy dla dzieci i młodzieży (część 1), ale wbrew wiele obiecującemu tytułowi są to wiersze dla dzieci, nie dla młodzieży. I to głównie starsze wiersze, jednak trącące myszką.


Młodzież poezji podobno nie lubi. Podobnie jak nie lubią jej dorośli. Właściwie nie wiadomo dlaczego tak jest. Przecież jako dzieci chyba wszyscy przepadaliśmy za utworami Brzechwy i Tuwima. Większość dzieci zna je na pamięć i pewnie również wielu dorosłych nadal je pamięta. Czyli początek jest dobry., ziarno zostało zasiane Jako dzieci lubimy poezję. Co się dzieje potem, że przestajemy? Czy też może co się nie dzieje?

Wydaje mi się, że to jest kwestia braku poezji dla młodzieży. W podręcznikach do polskiego poezji jest, co prawda, sporo. Tylko kto tam jest? Twardowski, Szymborska, Miłosz, Baczyński i wielu innych poetów, których wiersze wcale nie są kierowane do młodzieży. Tyle, że takich wierszy nie ma. Młodzież czyta to samo co dorośli i wszyscy uważają, że taka sytuacja jest w porządku.

Ja nie twierdzę, że młodzież nie może czytać tych samych poetów, co dorośli. Może, tak samo jak może czytać powieści dla dorosłych. Tyle, że w przypadku prozy młodzi mają też do wyboru wiele powieści napisanych specjalnie dla nich. Nie jest tak, że jeśli skończą szóstą klasę podstawówki to od razu proponuje się im tylko Kinga, Sapkowskiego, Eco i Grocholę. Raczej radzi im się najpierw poczytać coś skierowanego do ich grupy wiekowej, a jeśli chcą to mogą podążać dalej. I to jest normalne.

W przypadku poezji za normalne uznaje się podsuwanie dzieciakom od razu naszych noblistów. Nie mam nic przeciwko noblistom, ale tej nagrody raczej nie przyznają za to, że ktoś pisze wiersze łatwe w odbiorze dla przeciętnego gimnazjalisty. Nie twierdzę, że gimnazjalista nie jest w stanie zrozumieć wierszy Miłosza, ale czy podczas tych prób się nie zniechęcą? Pewnie, uznają oni poezję za coś dobrego i pięknego, ale będzie to jedynie wartość uznawana. Skończą szkołę i do poezji tęsknić już nie będą, ewentualnie sięgną czasem do wierszy księdza Twardowskiego lub Wisławy Szymborskiej. Ta zacna dwójka pokazuje, że wiersze mogą sprawiać przyjemność, że mogą bawić, śmieszyć, wzruszać, że nie trzeba ich rozbierać na czynniki pierwsze, żeby je zrozumieć. I trudno się potem dziwić, że jeśli chodzi o lubiących poezję to, jak pisała wspomniana  już Wisława Szymborska:

Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Jeśli nie chcemy, aby zainteresowanie poezją umierało na zawsze wraz z odłożeniem na półkę wierszy dla dzieci, powinna być wydawana liryka kierowana do młodzieży. Chyba nie jest trudno pisać np. o miłości, przyjaźni i innych uczuciach, które przeżywają wszyscy, ale jednak w inny sposób na różnych etapach życia. Więc skąd ta dziura?

A może się mylę? Może taka poezja wcale nie jest potrzebna? I w ogóle po co komu poezja w tych czasach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i z góry dziękuję.

Bardzo proszę o podpisywanie się! Komentarze użytkowników anonimowych będą bezwzględnie kasowane. Użytkownicy niezalogowani mogą podpisać się w komentarzu lub (preferowany sposób) wybrać opcję "Nazwa/adres URL" i tam wpisać swój nick. Wpisanie adresu strony internetowej nie jest wymagane.

Komentarze wykazujące cechy spamu, obraźliwe,niekulturalne itp. będą kasowane.

Nie oznacza to, że nie można mieć innego zdania niż ja. Można! I bardzo proszę o dzielenie się nim ze mną za pomocą komentarzy. Jeśli nie będą naruszały zasad dobrego wychowania - zapewniam - nie będą cenzurowane.

Dziękuję za uwagę i komentarze!

Related Posts with Thumbnails